Blog – wybór tematu

Tworzenie internetowego bloga

Blogowanie staje się coraz bardziej popularną formą zarabiania gotówki. Decydują się na nią przede wszystkim uczniowie i studenci, licząc na łatwy dodatkowy zarobek. Blogowanie to też domena kobiet w ciąży, na urlopie macierzyńskim, osób niezdolnych do pracy fizycznej z powodu różnych niepełnosprawności – ale nie tylko.

Wielu biznesmenów zakłada blogu internetowym w celu budowania marki osobistej, promowania własnej firmy czy działalności gospodarczej. Zarobek na samym blogu w tym wypadku nie jest konieczny – zasadniczym misją staje się bowiem rozkręcenie innego biznesu.
Sposobów zarabiania na blogu jest co niemiara. Zaczynając od linków i sieci afiliacyjnych, dzięki którym możemy pozyskać przychód za wygenerowaną sprzedaż. Natomiast, by zarabiać na tego typu programach, trzeba tworzyć bardzo duże zaufanie czytelników, którzy są skorzy zakupić polecane przez moją firmę produkty.
Innym sposobem zarabiania dzięki pisaniu bloga internetowego jest treść sponsorowany. Dostajemy produkt, którego recenzję lub zastosowanie mamy przedstawić w tekście na blogu, a w wielu przypadkach także w innych media społecznościowech – na naszym profilu na Facebooku , a oprócz tego Instagramie. Tego rodzaju współprace zdarzają się dość w znaczącej liczbie sytuacji, jednak wymogiem jest duża liczba czytelników. Także od liczby osób odwiedzających naszego bloga online zależy wysokość opłaty za tego typu promocję. Im bardziej rozpoznawalni jesteśmy w świecie blogosfery, tym bardziej opłacalne oferty dostajemy od zleceniodawców.
Niestety, mniejsi blogerzy w bardzo wielu przypadkach otrzymują tylko zapłatę w formie barteru – przykładowo recenzenci książkowi otrzymają książkę na własność w zamian za recenzję. Jest to mało opłacalne dla blogera, chociaż nadal są osoby, które się na taki system godzą.
Jednym z bardziej wymagających (ale w wielu przypadkach najbardziej skutecznym) sposobem zarabiania na blogu jest sprzedaż swojego produktu, na przykład. kursu czy ebooka. Jeśli mamy dużą liczbę zaangażowanych czytelników, a również pomysł na ciekawy produkt – warto spróbować! Praca nad takim projektem zajmuje na prawdę dużo czasu, niemniej jednak opłaca się najbardziej ze wszystkich podanych powyżej sposobów. Warto przed wypuszczeniem produktu przeprowadzić ankietę wśród czytelników – czy byliby skłonni do zakupu oraz dodatkowo czego konkretnie oczekują.
Istnieją również inne sposoby zarabiania na blogu, ale te powyższe są najpopularniejsze. Jeżeli już myślisz o założeniu i prowadzeniu swojego bloga internetowego – warto spróbować! Jest to inwestycja, która wprawdzie pochłania bardzo dużo czasu, ale zwraca się w przyszłości w postaci własnej społeczności odbiorców i renomy w świecie internetu.