Produkcja białek rekombinowanych

Białka rekombinowane na zamówienie

Współczesna medycyna ma na swoim koncie wiele wspaniałych odkryć, dzięki którym jesteśmy wstanie zapobiegać wielu chorobom, które do niedawna uchodziły za nieuleczalne. Oczywiście nadal wiele chorób jest nadal nieuleczalnych, dlatego przed nami jest jeszcze więcej wspaniałych odkryć z zakresu medycyny oraz dodatkowo biotechnologii. Szczególnie ważny jest rozwój biotechnologii, która pozwala na odkrycie nowych, nowoczesnych leków oraz ich składników.

Jednym z największych odkryć są białka rekombinowane.
Jeśli chociaż odrobinkę interesujecie się biotechnologią, to z całą pewnością chociaż raz spotkaliście się z tym pojęciem. 1-wszy raz zostały użyte w przemyśle w ubiegłym wieku i zaraz zostały okrzyknięte przełomowym odkryciem. Kilka lat w przyszłości po wielu testach klinicznych białka te zaczęto stosować w medycynie do produkcji leków. Leki biologiczne są stosowane aktualnie przy leczeniu rzeczywiście wielu chorób. Białka te, zwane przeciwnie ludzką insuliną, wykorzystuje się powszechnie w terapii chorób onkologicznych, autoimmunologicznych, neurologicznych, genetycznych, krwi, czy nawet przy zwykłej infekcji.
Początkowo leki posiadały niesamowicie wysoką cenę, gdyż były pozyskiwane tylko i jedynie z tkanek żywych organizmów. Produkcja z żywych tkanek białek rekombinowanych była bajecznie pracochłonna oraz dodatkowo kosztowna. Powodowało to, że ilość dostępnych leków biologicznych była mocno ograniczona, dlatego ich ceny były niesamowicie wysokie. Obecnie znaleziono już kilka innych sposobności na pozyskiwanie białek rekombinowanych, dlatego ceny leków z udziałem ludzkiej insuliny znacznie spadły i stały się praktycznie powszechne i dostępne dla wszystkich. Ludzka insulina stała się o wiele bardziej powszechna, dzięki niesamowitemu rozwoju biotechnologii. Przeznaczenie niewyobrażalnie skomplikowanej techniki rekombinacji DNA umożliwiło masową produkcję białek rekombinowanych w specjalnych systemach komórkowych. Są zatem obecnie wytwarzane w systemach komórkowych drożdży, bakterii, roślin , a oprócz tego zwierząt.
Leki biologiczne to zdecydowanie bardzo ważnym zastosowaniem białek rekombinowanych, jednak zdecydowanie niejedynym. Obecnie sporo białek jest używanych przez producentów w przemyśle chemicznym. Zastosowań w przemyśle białek rekombinowanych jest w rzeczywistości wiele. Wykorzystuje się je w głównej mierze przy produkcji proszków do prania. Oprócz przemysłem chemicznym stosuje się je również w przemyśle spożywczym. Perfekcyjnym przykładem przeznaczenia białek rekombinacyjnych w przemyśle spożywczym jest renina, która jest niezbędna do produkcji przepysznych serów podpuszczkowych.
Zobacz: Ekspresja białek.