Zabawki, które wspomagają rozwój dziecka

Wczesne dzieciństwo ma kluczowe znaczenie dla rozwoju zarówno sprawności ruchowej jak i umysłowej. Dzieci wykazują naturalną skłonność do poznawania nowych rzeczy poprzez ich dotykanie, wąchanie czy oglądanie. Pamiętajmy jednak, że u najmłodszych dzieci funkcje ruchowe a także poznawcze dopiero są wykształcane, a zatem zabawki powinny być wybrane do stadium rozwoju.

A co najważniejsze, dzieci powinny z zabawy czerpać radość. O ile nie pragną się bawić określoną zabawką, nie trzeba ich do tego nakłaniać. Wyłącznie połącznie zabawy z rozwojem daje korzystne efekty.
Zabawki wspomagające rozwój najmłodszych dzieci
Zabawki sensoryczne to taki rodzaj, który stymuluje wszystkie zmysły dziecka. A więc zostają pobudzone nie tylko funkcje ruchowe, ale także zmysł dotyku, smaku, wzroku a także słuchu. Ten typ zabawek przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci. Zabawki rozwijające sensorykę mają niepowtarzalną fakturę, na przykład puchatą, śliską, gładką, szorstką czy z wypustkami. W ten sposób pobudzony jest zmysł dotyku, a dziecko jest zachęcane do ruchu. Zazwyczaj zabawki tego typu wydają ciekawiące małe dzieci dźwięki. Mogą to być np odgłosy wydawane przez różnorakie zwierzęta, na przykład lwa, krowę czy psa. Spotyka się również zabawki, które posiadają swój charakterystyczny smak. Wybór zabawek sensorycznych jest naprawdę niemały, więc na pewno każdy rodzic wybierze coś odpowiedniego dla swojej pociechy. Ciekawym pomysłem są specjalne buteleczki. Butelki sensoryczne są wypełnione różnymi rzeczami, mogą to być na przykład koraliki, cekiny czy wręcz surowy makaron. Są wykorzystane na wiele sposób, jednak najczęściej stanowią źródło efektów dźwiękowych.
Zabawki na kreatywność stanowią następną kategorię zabawek, które w znaczący wspierają rozwój dziecka. Pobudzają do myślenia oraz stymulują zmysł dotyku. W tej roli świetnie sprawdzają się rozmaite klocki czy układanki. Oczywiście też w tym wypadku zabawka powinna być skorelowania z wiekiem dziecka. Jeżeli już kupimy zbyt skomplikowaną grę albo zabawkę, będzie ona musiała poczekać, aż nasza pociecha odrobinę podrośnie. Właściwie każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotne dla rozwoju są pierwsze lata. Warto zatem dołożyć starań, aby wspomóc rozwój dziecka.
Sprawdź tutaj: Butelki sensoryczne.