Obróbka chemiczna stali

W przypadku obróbki chemicznej stali nierdzewnej należy obsługiwać wyłącznie specjalistyczne preparaty chemiczne, które oparte są na kwasie azotowym. Klienci mogą wybrać też rozwiązania ekologiczne, czyli formuły, w których nie wykorzystuje się kwasu azotowego o właściwościach trawiących. Warto pamiętać o tym, że pasywacja stali to proces, który polega na tym, by przywrócić powierzchni stali nierdzewnej pierwotną warstwę ochronną, która utworzona jest głównie przez tlenki chromu.

Zarówno w sytuacji trawienia, jak także pasywacji stosuje się odpowiednie środki chemiczne o odpowiednich właściwościach, które równocześnie są bezpieczne.
Obróbka chemiczna powierzchni ze stali nierdzewnej – co powinno się wiedzieć?
Na początku należy wyjaśnić, że przed rozpoczęciem kolejnych etapów obróbki chemicznej stali nierdzewnej należy szczegółowo oczyścić taką powierzchnię z zastosowaniem stosownie dobranych preparatów chemicznych, które usuwają naloty z rdzy, jak również zanieczyszczenia oraz zabrudzenia, które tworzą się na powierzchni w wyniku obróbki termicznej, mechanicznej bądź również intensywnej eksploatacji takiej stali. Jest to konieczne, aby przejść do trawienia czy też pasywacji. Warto pamiętać też o tym, że trawienie i pasywacja to etapy obróbki chemicznej, w których używa się specjalistyczne preparaty zarówno do miejscowego stosowania, jak również nakładane w sposób natryskowy. Jeśli chodzi o trawienie, to na prawdę często wykorzystywane są specjalne żele trawiące, które mogą być aplikowane w sposób punktowy, na przykład na spoiwa czy też niewielkie powierzchnie. Dużą popularnością klientów cieszą się też preparaty do stosowania natryskowego, takie jak bejca trawiąca natryskowa. Dzięki metodzie natryskowej preparat jest rozmieszczony w sposób równomierny na całej sporej powierzchni stali nierdzewnej. Należy wspomnieć o tym, żeby preparaty przeznaczone do trawienia stali są barwione, tak aby były równomiernie rozmieszczone na całych powierzchniach. Jeżeli już zaś chodzi o pasywację stali, to też stosuje się specjalne pasywatory, czyli środki chemiczne, które przywracają warstwę ochronną stali złożoną z związków takich jak tlenki chromu. Dzięki temu stal odzyskuje własne oryginalne właściwości.

Zobacz również: wytrawianie stali nierdzewnej.